Sodowanie

Oczyszczanie metodą strumieniowo ścierną, znane również jako piaskowanie. Jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania rdzy, farby, kamienia oraz innych zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Proces ten polega na wytwarzaniu strumienia sprężonego powietrza lub wody. W strumieniu tym znajdują się mikroskopijne kuleczki piasku lub innych środków ściernych. Kuleczki te uderzając w powierzchnię, usuwają z niej zanieczyszczenia.

Oczywiście, samo piaskowanie ma pewne ograniczenia i w niektórych przypadkach może być zbyt agresywne lub nieodpowiednie dla danej powierzchni. Aby zapewnić dokładne i skuteczne oczyszczanie, często stosuje się sodowanie, czyli zastosowaniem wodorowęglanu sodu jako środka ściernego.

Sodowanie to również proces, w którym rozpędzony materiał ścierny uderza o powierzchnię czyszczoną i odbija zabrudzenia z czyszczonej powierzchni. Tylko w tym przypadku oczyszczamy sodą oczyszczoną, czyli wodorowęglanem sodu. Jego zaletą jest niezwykła precyzja w oczyszczaniu powierzchni, bez nadmiernej ingerencji w strukturę materiału. . Soda jest materiałem, który jest miękki i rozpuszczalny w wodzie, co oznacza, że nie pozostawia resztek ani szkodliwych substancji chemicznych.

Co możemy usunąć za pomocą sodowania?

Soda oczyszczona jest łagodnym, ale skutecznym środkiem czyszczącym. Może ona usunąć wiele rodzajów zanieczyszczeń, w tym tłuszcz, olej, rdzę i inne osady. Dodając ją do strumienia ściernego, można uzyskać skuteczne i bezpieczne oczyszczanie powierzchni. Szczególnie w przypadku delikatnych materiałów, takich jak aluminium, czy stali nierdzewnej.

W procesie sodowania strumieniowo ściernej wprowadzamy sodę oczyszczoną do strumienia powietrza lub wody. Sodę oczyszczoną wytwarzamy przy użyciu specjalnej pistoletu sodowego. Pistolet ten wykorzystuje powietrze lub wodę, aby wprawić sodę w ruch i kierować ją w kierunku powierzchni do oczyszczenia.

Soda jest w stanie usunąć zanieczyszczenia z powierzchni, takie jak farby, rdza, oleje, tłuszcze, osady wapienne i kamienie. W porównaniu z innymi metodami oczyszczania, takimi jak piaskowanie, soda nie uszkadza powierzchni i jest łagodna dla materiałów. Dlatego też sodę stosujemy w różnych branżach, takich jak: przemysł motoryzacyjny, przemysł stoczniowy, przemysł spożywczy, przemysł lotniczy, przemysł meblarski i wiele innych.

Jakie są zalety sodowania?

Jedną z zalet sodowania jest to, że proces ten nie wymaga stosowania żadnych chemicznych środków czyszczących. Oznacza to, że jest bezpieczny dla użytkowników i przyjazny dla środowiska. W przeciwieństwie do innych metod oczyszczania, takich jak piaskowanie, sodowanie nie generuje pyłu i nie tworzy się odpad. Jest to bardzo ważne w przypadku pracy w zamkniętych pomieszczeniach.

Sodowanie jest również bardzo precyzyjne i skuteczne, co oznacza, że można uzyskać bardzo czyste i gładkie powierzchnie bez uszkodzeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku powierzchni, w przyszłości malowanych lub pokrywanych lakierem. Jakiekolwiek niedoskonałości na powierzchni wpływają na jakość wykończenia końcowego.

Jednym z ciekawych zastosowań sodowania jest czyszczenie zabytkowych powierzchni, takich jak rzeźby, posągi i elementy architektury. Wiele zabytkowych obiektów jest wykonanych z bardzo delikatnych materiałów, takich jak marmur, wapień i piaskowiec, które są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Sodowanie strumieniowo ścierne pozwala na usunięcie zabrudzeń i zanieczyszczeń, jednocześnie zachowując integralność powierzchni.

Sodowanie stosujemy na różnych materiałach materiałach, takich jak metal, drewno, szkło, kamień, aluminium i beton. Wszechstronność metody wodowania powoduje zastosowanie w różnych branżach i sektorach.

Co daje nam sodowanie w praktyce?

Przykładowo, zdjęcie lakieru z blachy tą metodą będzie bardzo skuteczne, a jednocześnie powierzchnia zostanie wyrównana i delikatnie zmatowiona – niemal przygotowana już do ponownego lakierowania.

Dodatkowe właściwości wodorowęglanu – sodu:

– Soda jako naturalny inhibitor rdzy świetnie sprawdza się w walce z korozją.

– sodowanie likwiduje przykry zapach. Tak przy oczyszczaniu sodą – cegły, tynku i drewna po pożarach – likwidujemy spaleniznę i jej przykry zapach.

Podsumowując, sodowanie strumieniowo ścierne jest skuteczną, bezpieczną, przyjazną dla środowiska i ekonomiczną metodą oczyszczania powierzchni. Jest to idealna metoda do oczyszczania powierzchni, które wymagają delikatnego podejścia, takich jak powierzchnie lakierowane, drewniane, metalowe, a także elementy wyposażenia kuchni, takie jak piekarniki i grille.

Firma KAMBUD Krzysztof Kamiński świadczy usługi sodowania na terenie całej Polski (województwo dolnośląskie, województwo kujawsko-pomorskie, województwo lubelskie, województwo lubuskie, województwo łódzkie, województwo małopolskie, województwo mazowieckie, województwo opolskie, województwo podkarpackie, województwo podlaskie, województwo pomorskie, województwo śląskie, województwo świętokrzyskie, województwo warmińsko-mazurskie, województwo wielkopolskie, województwo zachodniopomorskie) i Europy.