Piaskowanie, Szkiełkowanie, Sodowanie

Istnieją różne metody na oczyszczenie zabrudzonej powierzchni. Od mechanicznych do chemicznych.

Jeśli zastanawiasz się jaka metoda oczyszczania będzie najlepsza, poniżej przybliżymy ci kilka sposobów między innymi: piaskowanie, sodowanie i szkiełkowanie.

Pierwsze – piaskowanie, czyli najbardziej znana metoda oczyszczania różnego rodzaju powierzchni z zabrudzeń, co to właściwie jest? 

Piaskowanie jest to oczyszczanie mechaniczne. Do tego procesu używa się tak zwanego ścierniwa (różnego rodzaju w zależności od czyszczonej powierzchni oraz od rodzaju zabrudzeń). Materiał ten wyrzucany jest z urządzenia za pomocą sprężonego powietrza. W naszym przypadku ścierniwo jest rozpędzane do prędkości prawie 1000 km/h. Dzięki temu odbija zabrudzenie z powierzchni oczyszczanej. Dla porównania standardowe piaskarki rozpędzają materiał do 300 km/h. 

Kiedy warto wybrać piaskowanie? 

Jest to bardzo dobra metoda, szczególnie jeśli chodzi o renowację starej cegły, drewna czy metalu. Dzięki szerokiej gamie zastosowanych przez nas ścierniw, jesteśmy w stanie oczyścić różnego rodzaju powierzchnie bez ich uszkodzenia (m.in. cegła, drewno, metal, lastrico, granit, piaskowiec) 

Chciałbyś w nieinwazyjny sposób odnowić stary dom, stare meble, stare drzwi i okna ? Piaskowanie jak najbardziej tutaj się sprawdzi. Odnośnie szczegółów zapraszamy do kontaktu. 

Piaskowanie w przeciwieństwie do szlifowania daje nam efekt gładkości materiału oraz dużo łatwiej jest dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Dzięki metodzie paskowania, w przypadku drewna (meble, belki, drzwi, okna, parkiet) możemy również uzyskać efekt postarzenia drewna.

Stosujemy oczyszczanie na sucho, w osłonie mgiełki wodnej  oraz w trybie na mokro, bez pylenia.

Do jakich powierzchni warto wybrać piaskowanie:

  1. cegła, beton, granit, polbruk, piaskowiec, lastriko.
  2.  ELEWACJE z cegły, drewna, piaskowca, kamienia.
  3. BELKI DREWNIANE na poddaszach, deski, drzwi, okna, podłogi, schody, meble oraz inne elementy z drewna.
  4. elementy stalowe, stal nierdzewną, aluminium i inne metale.
  5. ZBIORNIKI, auta, silniki, sprzęt rolniczy, maszyny, urządzenia.
  6. OGRODZENIA z cegły i kamienia.
  7. JACHTY ze stali i kompozytu.

Ile trwa piaskowanie

Wszystko zależy od wielkości i rodzaju powierzchni oraz stopnia jej zabrudzenia.

Druga metoda oczyszczania mechanicznego to SODOWANIE. 

Na czym polega sodowanie i czym się różni od piaskowania? 

Sodowanie to również proces w którym rozpędzony materiał ścierny uderza o powierzchnię czyszczoną i odbija zabrudzenia z czyszczonej powierzchni. Tylko w tym przypadku jest to soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu. Jego zaletą jest niezwykła precyzja w oczyszczaniu powierzchni, bez nadmiernej ingerencji w strukturę materiału. 

Gdzie się sprawdza sodowanie? 

Metodę sodowania najczęściej wykorzystujemy na powierzchniach delikatnych, których nie chcemy zarysować ani uszkodzić, gdyż jest to najmniej inwazyjna metoda obróbki strumieniowo- ściernej. 

  • Plastik
  • Aluminium
  • Drewno
  • Szkło 

Co daje nam sodowanie w praktyce?

Przykładowo, zdjęcie lakieru z blachy tą metodą będzie bardzo skuteczne, a jednocześnie powierzchnia zostanie wyrównana i delikatnie zmatowiona – niemal przygotowana już do ponownego lakierowania. 

Dodatkowe właściwości wodorowęglanu – sodu : 

– Soda jako naturalny inhibitor rdzy świetnie sprawdza się w walce z korozją. 

– sodowanie likwiduje przykry zapach. Tak przy oczyszczaniu sodą – cegły, tynku i drewna po pożarach – likwidujemy spaleniznę i jej przykry zapach.

Ostatnie na liście jest szkiełkowanie. 

Na czym polega SZKIEŁKOWANIE i czym się różni od piaskowania i sodowania? 

Oczyszczanie powierzchni technologią szkiełkowania polega na obróbce powierzchni przy pomocy drobinek szkła. Szkłom jako dość agresywne, często posiadające ostre krawędzie ścierniwo, szybko i skutecznie oczyszcza również chropowate powierzchnie o nieregularnych kształtach, pełne rowków czy zagłębień (np. części pojazdów i maszyn, drewno, cegłę czy antyczne meble, w szczególności elementy ozdobne). 

Tutaj również jak w wyżej wymienionych metodach oczyszczania różnica technologiczna pomiędzy szkiełkowaniem a piaskowaniem i sodowaniem, polega na rodzaju użytego czyściwa. W tym przypadku jest to szkło. 

Dodatkowo wyczyszczoną tą metodą powierzchnie – polerujemy. Ten proces zapewnia, że pozostawiona powierzchnia jest gładka i satynowa. 

Dzięki stosowaniu wszystkich możliwych dostępnych metod oczyszczania strumieniowego, jesteśmy w stanie oczyścić niemalże każdą powierzchnię z każdego zabrudzenia. Zapraszamy do kontaktu.

Leave a Comment